- Én nem tudok ilyeneket kitalálni…..
- Én nem vagyok elég kreatív….
- Nem tudok ilyet csinálni…
- Nekem ötletem sincs…
Ismerős? Te is tettél már hasonló kijelentéseket?
Pedig sokkal több rejlik bennünk, sokkal többre vagyunk képesek, mint gondolnánk.
A kreativitás a tanulás része. A tanulás pedig az életünk egyik állandó folyamata, ezért a kreativitást minden területen ki lehet bontakoztatni. Tanuláskor új információkat fogadunk be, a kreativitás pedig abban rejlik, hogy az új és a régi információk között milyen új kapcsolatokat fedezünk fel.
Mikor tudjuk a kreativitásunkat fejleszteni?
Igen, fejleszteni! Már kisgyermekkorban rendelkezünk eme tulajdonsággal, pontosabban képességgel, s mindezt ki is fejezzük pl. szóban, rajzban, dalban, játékban…
Hogyan?
- érzékenyek vagyunk környezetünk problémáira: olyat is észreveszünk, amit más nem
- könnyedek, kíváncsiak, önállóak, eredetiek vagyunk
- vállaljuk meglepő gondolatainkat,s nem félünk az újszerű, elsőre talán hihetetlennek tűnő dolgokat megfogalmazni…….s aztán kivitelezni
- rugalmasan közelítünk egy problémához, ezáltal több és változatosabb megoldási módokat tudunk létrehozni
- analizálunk, boncolunk. A megoldás a részletekben rejlik... s ennek következtében
- újra gondolunk korábbi, bebetonozottnak hitt téziseket
- álmodozunk, alkotunk….
„A történelem számon tartja a királyokat, hadvezéreket, csak mert romboltak; a művészet azokat tartja számon, akik alkottak, létrehoztak valamit.” William Morris
A művészeteknek, a kreativitásnak felbecsülhetetlen ereje, értéke van. Segíthetnek abban, hogy megváltozzon a gondolkodásmódunk, hogy másképp tekintsünk a világra, hogy felfogjuk, hogy minden megváltoztatható a világban.
Nézzük, mivel pörgetheted fel az agyad!
Zökkents ki magad a megszokásból, a rendszeresség és rendezettség szuper, viszont a monotonitás nem tesz jót a kreatív gondolatoknak.
- Próbálj ki valami újat.
Ez kapcsolódhat munkához, hobbihoz, szabadidő eltöltéséhez, bármihez. A lényeg, hogy számodra addig ismeretlen dolog legyen.Legyen meg a felfedezés élménye! - Rajzolj valamit.
Ne pánikolj! nem mesterműre gondoltunk, az is megteszi ha a lap szélére firkálsz. A lényeg, hogy juss el odáig, hogy belefelejtkezel. - Figyeld meg a részleteket.
Vegyél észre olyan dolgokat a szűk környezeteben, ami felett eddig elsiklottál. - Lépj ki a komfort zónádból.
- Vizualizálj naponta.
Ha ez gyengébben meg, ne add fel, minden nappal több részletet leszel képes elképzelni. - Lazíts, sétálj,
Ha rágörcsölsz, annyi a kreativitásnak. Ne erőlködj, engedd el magad. - Hallgass zenét.
- Olvass könyvet.
Mivel egy történet olvasásakor az agy a kreatív képzelőerőt használja képet megjelenítéséhez, olvasás közben NEM tudsz NEM kreatív lenni! Ajánlott minimum a napi fél óra. - Csinálj valami mást csak úgy, szórakozásból.
- A tökéletességet engedd el, ne hasonlítsd magad másokhoz.
Meglátod, hamarosan rájössz, hogy a fentiek közül téged mi inspirál a legjobban a kreatív gondolkozásra. Neked más vált be? Várjuk az ötleteket kommentben!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.